See varakuningas on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vara-<naf>",
"3": "kuningas"
},
"expansion": "vara- + kuningas",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "vara- + kuningas",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nk-ng gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "41*G/vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "varakuningas",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningas",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkain",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nk-ng gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "41*G/vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuningastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkailtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkainansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkainensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "varakuningas",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "varakuningas",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "varakuni",
"2": "ng",
"3": "nk",
"4": "a",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-vieras"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vieras-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Heads of state",
"orig": "fi:Heads of state",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"viceroy"
],
"id": "en-varakuningas-fi-noun-MuMhwfvz",
"links": [
[
"viceroy",
"viceroy"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑrɑˌkuniŋːɑs/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝rɑ̝ˌkuniŋːɑ̝s̠]"
},
{
"rhymes": "-uniŋːɑs"
}
],
"word": "varakuningas"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "vara-<naf>",
"3": "kuningas"
},
"expansion": "vara- + kuningas",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "vara- + kuningas",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nk-ng gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "41*G/vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "varakuningas",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningas",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningasten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningasta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkain",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nk-ng gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "41*G/vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningasteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningastesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningastemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningastenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vieras",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuningastensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuningastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuningastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "varakuninkaallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkailtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkailleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkainaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkainansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "varakuninkaattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkaittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "varakuninkaineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "varakuninkainensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "varakuningas",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "varakuningas",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "varakuni",
"2": "ng",
"3": "nk",
"4": "a",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-vieras"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vieras-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uniŋːɑs",
"Rhymes:Finnish/uniŋːɑs/5 syllables",
"fi:Heads of state"
],
"glosses": [
"viceroy"
],
"links": [
[
"viceroy",
"viceroy"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑrɑˌkuniŋːɑs/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝rɑ̝ˌkuniŋːɑ̝s̠]"
},
{
"rhymes": "-uniŋːɑs"
}
],
"word": "varakuningas"
}
Download raw JSONL data for varakuningas meaning in All languages combined (22.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.